Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 1 Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα.jpg)
Παράθυρο με ” θέα ” Συγγραφέας Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou Ένα παράθυρο που λες κι από πείσμα παραμένει ανοιχτό προσφέροντας τη δική του μοναδική θέα…
Πριν την έκδοση αυτού του βιβλίου
Ανεκτίμητη στιγμή, λίγο πριν την έκδοση αυτού του βιβλίου η συνάντησή μου με το μεγάλο Έλληνα ποιητή Ντίνο Χριστιανόπουλο. Τον συναντήσαμε στο σπίτι του με τον καλό (κοινό) φίλο Αθανάσιο Αθανασιάδη, καθισμένο μπροστά στο δικό του φωτεινό παράθυρο. Άκουγε μουσική. Μας καλοδέχτηκε παρά τα προβλήματα υγείας. Διάχυτη η ζεστασιά. Στο λόγο του, στη ματιά του, στο άγγιγμα των χεριών, που κράτησε όσο και η συνάντησή μας.
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 2 παράθυρο με θέα1](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα1.jpg)
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 3 παράθυρο με θέα5](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα5.jpg)
Ντίνα Παπαϊωάννου Συγγραφέας Dina Papaioannou
«Όχι παράθυρο με θέα – Παράθυρα με θέα» είπε, επισημαίνοντας τον τίτλο αυτού του βιβλίου (το εξώφυλλο έχει ήδη τυπωθεί.) «Το να γράφεις δεν είναι μόνο κακό…!! Είναι και καλό…!! Η τελευταία ανάμνησις…» πρόσθεσε χαρακτηριστικά!! Με λένε Ντίνα, απάντησα στην ερώτησή του. «Κι εμένα Ντίνο… Έχουμε καλά ονόματα» πρόσθεσε χαμογελώντας. Να ξανάρθετε!
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 4 Dina Papaioannou](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα12.jpg)
Παρουσίαση του βιβλίου
Από την Παρουσίαση του βιβλίου μου ” Παράθυρο με θέα ” . Φίλιππος Γράψας- ποιητής στιχουργός. Στήβη Σιωζοπούλου ψυχολόγος. Ιγνάτιος Kαϊτεζίδης Δήμαρχος Πυλαίας -Χορτιάτη και ο κ. Κωνσταντίνος Μπλιάτικας δημοσιογράφος.
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 5 παράθυρο με θέα4](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα4.jpg)
Παρουσίαση βιβλίου
Τούτο το παράθυρο, άυπνο, χάσκει απροσδιόριστα μέσα στη νύχτα. Στοχεύει το βάθος του κόσμου… Τρελά φεγγάρια σκαλώνουν πάνω του. Δαίμονες κι άγγελοι να κοιτούν. Να κοιτώ μαζί τους. Να ονειρεύομαι. Να γλιστρούν κι οι αμαρτίες στις κλειδωμένες του νύχτες, στις κλειστές του κάμαρες, εκεί όπου τα όνειρα κοιμούνται ανήσυχα. Εκεί όπου οι ληγμένοι έρωτες αναζητούν μια πίσω πόρτα να κρυφτούνε. Να το σκάσουν.
Να φταίει άραγε εκείνη η μακρόχρονη σιωπή του, που άθελά σου διατάραξες και δεν υπολόγισες το σεισμό της; Κρεμασμένη πάνω του η βαριά κουρτίνα, τρέμει σε κάθε της ανέμισμα. Σε κάθε σκόρπισμά της. Σαν λαχτάρα. Την τραβώ στο πλάι, μα εκείνο το αποχρωματισμένο τοπίο στο βάθος, δε λέει να φύγει από μπροστά του. Ένα ανέμισμα έγινες τελικά. Ένα αποχρωματισμένο τοπίο.
Κι εγώ που πίστευα πως θα είσαι ο μεγάλος απών… (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο) Dina Papaioannou
Τούτο το παράθυρο, άυπνο, χάσκει απροσδιόριστα μέσα στη νύχτα. Στοχεύει το βάθος του κόσμου….Τρελά φεγγάρια σκαλώνουν πάνω του. Δαίμονες κι άγγελοι να κοιτούν. Να κοιτώ μαζί τους. Να ονειρεύομαι.
Να γλιστρούν κι οι αμαρτίες στις κλειδωμένες του νύχτες, στις κλειστές του κάμαρες, εκεί όπου τα όνειρα κοιμούνται ανήσυχα. Εκεί όπου οι ληγμένοι έρωτες αναζητούν μια πίσω πόρτα να κρυφτούνε. Να το σκάσουν. Να φταίει άραγε εκείνη η μακρόχρονη σιωπή του, που άθελά σου διατάραξες και δεν υπολόγισες το σεισμό της;
Κρεμασμένη πάνω του η βαριά κουρτίνα, τρέμει σε κάθε της ανέμισμα. Σε κάθε σκόρπισμά της. Σαν λαχτάρα. Την τραβώ στο πλάι, μα εκείνο το αποχρωματισμένο τοπίο στο βάθος, δε λέει να φύγει από μπροστά του. Ένα ανέμισμα έγινες τελικά. Ένα αποχρωματισμένο τοπίο. Κι εγώ που πίστευα πως θα είσαι ο μεγάλος απών…
Ντίνα Παπαϊωάννου
Συγγραφέας: Ντίνα Παπαϊωάννου
Θεσσαλονίκη, 2017
ISBN: 978-960-267-226-6
Κυκλοφορεί
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 6 παράθυρο με θέα7](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα7.jpg)
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 7 παράθυρο με θέα9](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα9.jpg)
![Ντίνα Παπαϊωάννου Dina Papaioannou 8 παράθυρο με θέα11](https://thermaiko.eu/wp-content/uploads/2022/12/παράθυρο-με-θέα11.jpg)